Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.
2024/08/21

Sugisawa – nocna masakra wymazała wioskę z mapy Japonii

Artykuł o miejskiej legendzie z Japonii - o wiosce Sugisawa w Aomori

Kto i dlaczego wymazał z map Aomori wioskę Sugisawa?

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Ukryta głęboko w górach prefektury Aomori, w miejscu, które zdaje się być wymazane z map, znajduje się wioska, o której mówią rzeczy mrożące krew w żyłach. Wioska Sugisawa – nazwa ta wywołuje ciarki wśród tych, którzy słyszeli o jej przerażającej historii. To miejsce, w którym wydarzenia tak makabryczne się wydarzyły, że wieś tą próbowano wymazać nie tylko z map, ale i z pamięci.

 

Sugisawa to nie tylko opuszczony, japoński ghost town, ale również miejsce, gdzie rozegrała się makabryczna historia, a krew zalała wartkim strumieniem wszystko dokoła. Mówi się, że pewnego dnia jeden z mieszkańców, (zwariował? demony go opętały?), rzucił się na swoich sąsiadów, mordując ich na okrutne sposoby. Nie oszczędził nikogo – krwawe ślady jego szaleństwa wciąż podobno znaczą ściany opuszczonych domów. Masakra była tak niepojęta, że władze, przerażone rozmiarem zbrodni, zdecydowały się wymazać wioskę z map, jakby jej istnienie było zbyt potworne, by mogło przetrwać w ludzkiej pamięci. Ale, jak szepczą mieszkańcy okolicznych wiosek, tego, co wydarzyło się w Sugisawie, nie można wymazać ani zapomnieć – przerażenie, które tam powstało, nadal żyje w cieniu drzew, gotowe pochłonąć kolejnych śmiałków.Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.

 

Dziś Sugisawa Village pozostaje tajemnicą skrytą w gęstych lasach, gdzie krwawe ślady zbrodni wciąż czekają na zbadanie, a duchy zamordowanych czekają na swoją zemstę. Czy jest to tylko miejska legenda? Bajka potworna, ale nieprawdziwa, creepy pasta, jaką lubią japońskie fora internetowe? Być może. Choć, bardziej niż w przypadku innych historii tego typu, mamy tu pewne poszlaki wskazujące, że coś faktycznie na rzeczy jest…

 

Artykuł o miejskiej legendzie z Japonii - o wiosce Sugisawa w Aomori

 

Gdzie to jest?

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Dokładnie, nie wiadomo. Sugisawa jest rzekomo położona głęboko w górach prefektury Aomori, w północnej Japonii. To wioska, której nie znajdziesz na żadnej współczesnej mapie, ale legendy wskazują, że kiedyś mogło istnieć w pobliżu obszaru znanego jako Kosugi. Kosugi to mała, wiejska osada, która z czasem została opuszczona z powodu depopulacji – zjawiska powszechnego w wielu odległych regionach Japonii.

 

Legenda mówi, że aby odnaleźć wioskę Sugisawa, trzeba zignorować utarte szlaki i zagłębić się w dzikie i nieprzyjazne tereny Aomori. Kluczowymi punktami orientacyjnymi, które rzekomo wskazują na zbliżanie się do wioski, są: stara, czerwona brama torii oraz kamień w kształcie czaszki, spoczywający u jej stóp.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Bramy torii, zwykle symbolizujące przejście do świętych miejsc, w tym przypadku ma stanowić ostrzeżenie – przekroczenie jej granic prowadzi do świata, w którym na śmiałków może czyhać niebezpieczeństwo i zemsta duchów w potwornym bólu. Kamień przypominający czaszkę to kolejny symbol, który według opowieści odgradza świat żywych od krainy umarłych, gdzie duchy zamordowanych mieszkańców wciąż czekają na tych, którzy ośmielą się wejść na ich przeklętą ziemię.

 

Artykuł o miejskiej legendzie z Japonii - o wiosce Sugisawa w Aomori

 

Początki legendy

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Legenda o wiosce Sugisawa (杉沢 – „cedrowa dolinka / mokradło”) po raz pierwszy zaczęła zyskiwać rozgłos w Japonii w latach 90. XX wieku, w czasie, gdy Internet stawał się coraz bardziej powszechnym medium komunikacji. Wcześniej opowieści o tej tajemniczej wiosce krążyły jedynie lokalnie, w prefekturze Aomori, ale wraz z rozwojem forów internetowych i portali dyskusyjnych, legenda szybko zyskała rozgłos na skalę krajową.

 

Najważniejszym momentem w popularyzacji legendy był program telewizyjny "Miraculous Experiences! Unbelievable" (奇跡体験!アンビリバボー), który po raz pierwszy wyemitowano w 2000 roku na antenie Fuji TV. Program ten, przedstawiający historię Sugisawy w formie dokumentu, zasiał ziarno niepewności i ciekawości wśród szerokiej publiczności, co doprowadziło do intensywnej dyskusji na temat rzeczywistego istnienia tej wioski.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Wieś Sugisawa miała być położona w miejscu, które kiedyś nosiło nazwę Kosugi, w regionie Obatakezawa w Aomori. Kosugi była faktycznie istniejącą osadą, ale z biegiem lat, podobnie jak wiele innych wiosek w Japonii, została opuszczona (depopulacja). Nazwa "Sugisawa" mogła powstać z przekształcenia lokalnego dialektu, w którym mówiono "Sugisaa Iku", co oznaczało "idź do Kosugi". Ta niewinna zmiana nazwy, połączona z lokalnymi plotkami i legendami, mogła z czasem przekształcić Kosugi w mroczną i przerażającą „Sugisawa Village”.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Wielu badaczy i entuzjastów miejskich legend wskazuje na możliwe powiązanie legendy o Sugisawa z rzeczywistym wydarzeniem, jakim była masakra w Tsuyama w 1938 roku. Wówczas to, w niewielkiej wiosce Kamo w prefekturze Okayama, młody mężczyzna Mutsuo Toi zabił 30 osób, zanim sam odebrał sobie życie. Choć geograficznie Tsuyama i Aomori dzieli ponad 1200 kilometrów, to makabryczna historia masakry mogła wpłynąć na kształtowanie się legendy o Sugisawa, zwłaszcza że oba miejsca łączy motyw szaleństwa, mordu i opuszczenia.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Program telewizyjny "Miraculous Experiences! Unbelievable" nie tylko spopularyzował legendę, ale również przyczynił się do zwiększenia liczby osób, które postanowiły osobiście poszukać Sugisawa Village. Dodano oczywiście motywy fantastyczne - mimo że oficjalnie nigdy nie udało się potwierdzić istnienia tej wioski, program zasugerował, że Sugisawa może istnieć w "zniekształceniu czasoprzestrzennym", pojawiając się i znikając w sposób niewytłumaczalny, co tylko podsyciło fascynację tym tajemniczym miejscem.

 

Artykuł o miejskiej legendzie z Japonii - o wiosce Sugisawa w Aomori

 

Legenda o Sugisawa Village

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Pewnego dnia, w niewielkiej, odizolowanej wiosce ukrytej wśród gęstych lasów prefektury Aomori, rozegrała się tragedia, która w efekcie w sposób drastyczny zakończyła istnienie tego miejsca. Mężczyzna, którego imię zatarło się w mroku historii, nagle popadł w szaleństwo. Niektórzy mówią, że opętały go demony, inni – że był to rezultat od lat skrywanego gniewu i rozpaczy. Cokolwiek było przyczyną, w ciągu jednej straszliwej nocy, z siekierą w ręku, zamordował wszystkich swoich sąsiadów, nie oszczędzając ani kobiet, ani dzieci. Krzyki ofiar niosły się echem przez lasy, ale nikt nie przyszedł z pomocą – nikt nie wiedział, co się dzieje, aż było już za późno.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Gdy świt rozjaśnił ponurą scenerię, w wiosce nie pozostał już nikt przy życiu. Sam morderca, być może przytłoczony potwornością swoich zbrodni, odebrał sobie życie, pozostawiając po sobie jedynie ciała ofiar i zakrwawione ściany domów, które jeszcze długo miały przypominać o tej masakrze. Makabryczne pobojowisko w Sugisawa było tak przerażające, że władze postanowiły podjąć nadzwyczajne środki. Zamiast badać sprawę, zdecydowano się na coś niespotykanego – wymazanie całej wioski z map i dokumentów, jakby nigdy nie istniała. To, co się tam wydarzyło, miało zostać na zawsze pogrzebane w zapomnieniu, jakby sam akt zbrodni był zbyt straszliwy, by mógł przetrwać w pamięci ludzkości.

 

Ale Sugisawa nie była zwykłą wioską, którą można było tak po prostu wymazać. Przetrwała w legendach, opowiadanych szeptem przez starych mieszkańców okolicznych osad. Mówi się, że ci, którzy odważą się wejść na ścieżkę prowadzącą do tej przeklętej wioski, napotkają bramę torii – starą, czerwoną, pokrytą mchem, jakby dawno zapomnianą. U jej stóp leży kamień w kształcie czaszki, złowieszczy znak, że zbliżasz się do miejsca, które nie powinno istnieć. Na drodze wiodącej dalej widnieje zniszczony, stary znak z ostrzeżeniem: "Wejście na własne ryzyko. Nie ma gwarancji, że wyjdziesz stąd żywy."

 

Artykuł o miejskiej legendzie z Japonii - o wiosce Sugisawa w Aomori

 

Ciekawscy studenci

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Wśród wielu opowieści osób, które próbowały odnaleźć wioskę Sugisawa, najbardziej przekonującą wydaje się być ta studentów z końca lat 90-tych. Trójka młodych ludzi – dwóch mężczyzn i kobieta – postanowili zweryfikować prawdziwość tej mrocznej historii. Byli to studenci z Tokyo, którzy spędzali wakacje w prefekturze Aomori. Zainspirowani opowieściami znalezionymi na internetowych forach, zdecydowali się na wyprawę do miejsca, gdzie rzekomo miała być zlokalizowana wioska.

 

Według relacji, którą opublikował jeden z użytkowników na japońskim forum kilka miesięcy później, młodzi ludzie dotarli do miejsca, które przypominało opis z legendy – opuszczoną drogę wiodącą przez gęsty las, kończącą się przed starą, zbutwiałą bramą torii. Już na początku podróży poczuli niepokój, ale ciekawość i chęć udowodnienia, że legenda to tylko mit, przeważyły nad strachem.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Gdy przekroczyli próg bramy, powietrze zdawało się gęstnieć, a atmosfera stawała się coraz bardziej duszna i nieprzyjazna. Temperatura powietrza odczuwalnie spadła. Im głębiej wchodzili w las, tym bardziej czuli się zaniepokojeni; mieli wrażenie, że coś obserwuje ich z ciemności. Wkrótce natknęli się na otwarty plac, na którym stało kilka starych, zrujnowanych budynków, przypominających opuszczone domy. Pomimo że miejsce wydawało się martwe, czuli, jakby każdy krok wprowadzał ich coraz głębiej w pułapkę.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Wnętrza budynków były puste, ale to, co zobaczyli na ścianach, przeraziło ich – ciemne plamy, które jednoznacznie przypominały zaschniętą krew, wciąż widniały na tynkach, jakby czas nie zdołał ich wymazać. To właśnie w tym momencie poczuli pierwsze powiewy lodowatego powietrza, które zdawało się przenikać ich do kości. W jednej chwili przeżyli to, co wielu wcześniej opisywało – nieodparte wrażenie, że nie są sami, że coś – lub ktoś – śledzi każdy ich ruch.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Nagle zaczęły się dziać dziwne rzeczy – odgłosy kroków, szelesty w zaroślach, dźwięki dzwonków furin w tę bezwietrzną noc – rzeczy, których nie sposób było wyjaśnić. Strach młodych ludzi zamienił się w panikę, a myśli o przygodzie szybko ustąpiły miejsca pragnieniu ucieczki. Jednak im bardziej próbowali znaleźć drogę powrotną, tym bardziej zdawała się ona znikać w gęstniejącej mgle. Gdy już myśleli, że przedarli się przez ciemny las do miejsca, które mogliby rozpoznać – znów lądowali u progu posępnej, opuszczonej wioski Sugisawa. Z każdą chwilą plac stawał się coraz bardziej duszny i klaustrofobiczny, jakby sam las próbował ich pochłonąć. Zdawało się, że nie ma stąd wyjścia, że utknęli na placu wioski.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Historia ta, choć brzmi jak coś wyjętego z horroru, wkrótce stała się jednym z głównych argumentów zwolenników na to, że Sugisawa Village może być czymś więcej niż tylko miejską legendą. Oczywiście, niektórzy sugerowali, że cała opowieść została zmyślona, by podsycić strach i zaciekawienie internautów, jednak brak dowodów nie zdołał zabić tej opowieści. Wręcz przeciwnie, historia młodych ludzi, którzy zniknęli w poszukiwaniu wioski, stała się jedną z najbardziej fascynujących i przerażających części legendy o Sugisawa Village. Opowieścią, która w najróżniejszych formach dziesiątki i setki razy trafiała na wszystkie popularne fora internetowe. Powstawały całe strony internetowe poświęcone tej opowieści oraz rozważaniom i dochodzeniom, co się mogło stać i, jak odnaleźć zaginionych.

 

Artykuł o miejskiej legendzie z Japonii - o wiosce Sugisawa w Aomori

 

Sugisawa Village w popkulturze

 

Wioska Sugisawa, jako jedna z ciekawszych i bardziej tajemniczych oraz przerażających legend Japonii, znalazła swoje odzwierciedlenie w różnych formach popkultury, co tylko potwierdza jej znaczenie i wpływ na wyobraźnię masową.

 

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Filmy i telewizja

 

Jednym z najbardziej znanych przykładów wpływu legendy o wiosce Sugisawa na japońską popkulturę jest film "Sugisawa-mura Toshi Densetsu" z 2014 roku. Film ten, bezpośrednio inspirowany legendą, przedstawia grupę młodych ludzi, którzy postanawiają zbadać tajemniczą wioskę Sugisawa, odkrywając przerażające sekrety skrywane przez to miejsce. Produkcja ta przyczyniła się do wzrostu zainteresowania legendą, szczególnie wśród młodszych odbiorców.

 

Również program telewizyjny "Kiseki Taiken! Unbelievable" (奇跡体験!アンビリバボー) z 2000 roku odegrał kluczową rolę w popularyzacji tej historii. Program ten, specjalizujący się w prezentowaniu niezwykłych i tajemniczych zdarzeń, poświęcił jeden z odcinków właśnie legendzie o Sugisawa Village, badając jej rzekome istnienie i rozważając hipotezę, że wioska może pojawiać się i znikać w zależności od zakłóceń czasoprzestrzennych. Ten odcinek przyciągnął ogromną uwagę i zainspirował wielu ludzi do własnych poszukiwań zaginionej wioski.

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.

 

Powieść i manga

 

Wpływ legendy o Sugisawa Village można dostrzec również w literaturze i mandze. Choć nie ma bezpośrednich adaptacji tej legendy w anime, to wiele dzieł nawiązuje do motywów, które można powiązać z tą historią. Przykładem jest powieść "Village of Eight Gravestones" (Yatsuhaka-mura) autorstwa Yokomizo Seishi, która, choć nie odnosi się bezpośrednio do Sugisawa, dzieli z nią wiele podobieństw, takich jak tajemnicza wieś pełna mrocznych sekretów i tragiczne wydarzenia, które rzutują na jej mieszkańców. Niewykluczone, że brała udział w inspirowaniu legendy Sugisawa.

 

Artykuł o miejskiej legendzie z Japonii - o wiosce Sugisawa w Aomori

 

Nadal szukamy  Sugisawy

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Wioska Sugisawa wzbudza nieustanne zainteresowanie wśród entuzjastów miejskich legend, którzy zafascynowani mrocznymi opowieściami, próbują na własną rękę odnaleźć to tajemnicze miejsce. Od momentu, gdy legenda zyskała popularność dzięki programom telewizyjnym i internetowym forom, wielu ludzi postanowiło podjąć wyzwanie i odnaleźć zaginioną wioskę. Wyprawy te stały się przedmiotem licznych relacji, blogów, a także filmów publikowanych na platformach takich jak YouTube, gdzie poszukiwacze dokumentują swoje przygody.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Niektórzy z tych poszukiwaczy twierdzą, że dotarli do miejsca, które mogło być rzekomą lokalizacją Sugisawa Village. Na nagraniach często pojawiają się starożytne bramy torii, opuszczone budynki i ścieżki prowadzące w głąb lasu, które idealnie wpisują się w opisy legendy. Jednak mimo wielu prób, nikomu nie udało się jednoznacznie potwierdzić istnienia wioski ani znaleźć dowodów, które rozwiałyby wątpliwości.

 

Swego czasu w lokalnej prasie w prefekturze Aomori, który wyjaśnia, jak legenda o Sugisawa Village wyrosła z lokalnych plotek i mitów, a następnie została wzmocniona przez Internet. Artykuł ten opisuje, jak wioska Kosugi w Aomori na przestrzeni lat wyludniła się całkowicie, a jej opuszczone domu, w tej chwili zaniedbane natchnęły lokalnych żartownisiów do stworzenia tej historii. Według tego artykułu, historia ta zaczęła żyć własnym życiem, a jej rozwój był napędzany przez anonimowe wpisy na forach internetowych, które dodały do niej kolejne makabryczne szczegóły.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Mimo że lokalna prasa próbuje demaskować te historie jako wytwory wyobraźni, legenda wciąż przyciąga nowych poszukiwaczy. Dla wielu z nich Sugisawa Village stała się symbolem tajemnicy, którą pragną odkryć, choćby tylko po to, by zmierzyć się z własnym strachem i przekonać się, czy za tą opowieścią rzeczywiście kryje się coś więcej niż tylko miejska legenda.

 

Artykuł o miejskiej legendzie z Japonii - o wiosce Sugisawa w Aomori

 

Prawdziwa krew – Tsuyama 1938

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Choć Sugisawa jest najprawdopodobniej miejską legendą, która zyskała popularność dzięki internetowym forom w latach 90-tych, jej źródła tkwią w przerażającej historii, która niestety jest prawdziwa i śmiertelnie poważna. Mowa o masakrze w Tsuyama, która miała miejsce w 1938 roku i na zawsze wpisała się w tragiczne karty japońskiej historii.

 

Poniższa historia jest faktem i wydarzyła się naprawdę; nazwiska, miejsca i daty również są autentyczne.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Wszystko zaczęło się w małej wiosce Kamo, położonej w prefekturze Okayama. 21-letni Mutsuo Toi, dotknięty nieuleczalną wówczas chorobą – gruźlicą, która zrujnowała jego życie i odcięła go od normalnych relacji społecznych, pogrążył się w głębokiej rozpaczy i izolacji. Jego stan fizyczny, pogarszający się z dnia na dzień, wywołał nie tylko cierpienie, ale także wzrastającą frustrację i gniew. Toi, wcześniej znany jako spokojny i cichy młodzieniec, stał się ofiarą plotek i społecznego wykluczenia, co tylko pogłębiło jego wewnętrzny ból.

 

W nocy z 21 na 22 maja 1938 roku Toi, uzbrojony w modyfikowaną strzelbę typu shotgun i 200 naboi, katanę, siekierę i kilka sztyletów, postanowił zemścić się na mieszkańcach swojej wioski. Planował swoją zbrodnię z zimną precyzją. Toi odciął dopływ prądu do wioski, pogrążając ją w ciemności. Przyczepił taśmą do swojej głowy 2 latarki, by mieć dobrze oświetloną drogę przed sobą. O godzinie 1:30 w nocy zaczął od swojej 76-letniej babci odrąbując jej głowę siekierą (rodziców nie miał, zmarli, jak był mały).

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.W przeciągu kilku godzin, przemierzając ciemne ulice wioski, metodycznie mordował mieszkańców, włamując się do ich domów i atakując ich we śnie. Zginęło 30 osób, w tym kobiety, mężczyźni i dzieci, a kolejne trzy osoby zostały ciężko ranne.

 

Po dokonaniu masakry, Toi popełnił samobójstwo, pozostawiając za sobą list pożegnalny, w którym wyraził swoje rozgoryczenie wobec świata i wyjaśnił motywy swojej zbrodni. W liście obwinił społeczność za swoje cierpienie, twierdząc, że mieszkańcy wioski traktowali go z pogardą i odrzuceniem, co doprowadziło go do ostateczności. W szczególności dowiadujemy się, że w ostatnich miesiącach życia kobieta, której powiedział o swoich do niej uczuciach odrzuciła jego zaloty, rzekomo z powodu choroby (gruźlicy).

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Wiemy też, że był w trakcie pisania powieści: „Yūtokaiōmaru” (雄図海王丸), inspirowaną inną historią – prostytutki Sada Abe, która w maju 1936 roku brutalnie okaleczyła genitalia pewnego mężczyzny i go udusiła.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Masakra w Tsuyama wstrząsnęła Japonią, stając się jednym z najbardziej brutalnych i tragicznych przypadków masowego morderstwa w historii kraju. Wydarzenie to do dziś jest pamiętane jako ostrzeżenie przed konsekwencjami społecznego wykluczenia, izolacji i rozpaczy, które mogą popchnąć człowieka do niewyobrażalnych czynów.

 

O powyższej historii powstał w 1983 roku film – „Ushimitsu no mura”.

 

Artykuł o miejskiej legendzie z Japonii - o wiosce Sugisawa w Aomori

 

Zakończenie

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Wioska Sugisawa, choć najprawdopodobniej jest jedynie wytworem bujnej wyobraźni japońskich internautów, ukazuje, jak silnie potrafią na nas działać mroczne historie o odizolowanych miejscach, w których wydarzyła się jakaś tragedia. Ta opowieść, wyrosła na fundamentach lokalnych plotek i wzmocniona przez Internet, zyskała nowe życie w japońskiej popkulturze, stając się częścią zbiorowej świadomości. Mimo że prawdopodobieństwo faktycznego istnienia tej wioski jest znikome, Sugisawa nieustannie przyciąga poszukiwaczy przygód i entuzjastów grozy, którzy szukają w niej czegoś więcej – może śladu prawdy, a może po prostu dreszczyku emocji.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Niestety, nawet jeśli sama historia o Sugisawie jest tylko opowiastką, zdarzenia takie mają miejsce. Masakra w Tsuyama z 1938 roku przypomina nam, że rzeczywistość często potrafi być brutalniejsza, niż nasze mroczne fantazje. Tsuyama pokazała nam, że poczucie odrzucenia, niesprawiedliwości, krzywdy może popchnąć człowieka do czynów, które zazwyczaj przypisujemy tylko opowiadaniom fantastycznym. W ten sposób Sugisawa, choć fikcyjna, staje się symbolem czegoś głębszego – strachu przed szaleństwem sąsiada. Przed tym, że jeden człowiek, człowiek, którego znamy na co dzień, może w jedną noc zrujnować życia lub je zakończyć całej miejscowości.

 

Japońska miejska legenda o wiosce Sugisawa w Aomori. Horror i masakra w japońskiej wiosce i jej rzeczywisty pierwowzór w Tsuyama 1938.Sugisawa Village przypomina nam również, jak silna jest potrzeba wyjaśnienia niewytłumaczalnego. Mimo że nie istnieją żadne dowody na istnienie tej wioski, ludzie nadal szukają jej śladów, wyruszają na wyprawy do jej rzekomej lokalizacji, badają mapy i analizują stare historie. W końcu, niezależnie od tego, czy Sugisawa jest rzeczywistością czy tylko wytworem wyobraźni, stanowi ona doskonały przykład tego, jak opowieści mogą żyć własnym życiem, dopisując z każdym pokoleniem sobie kolejny rozdział.

 

Artykuł o miejskiej legendzie z Japonii - o wiosce Sugisawa w Aomori

 

  1. pl
  2. en

  

    未開    ソビエライ

 

 Pasjonat kultury azjatyckiej z głębokim uznaniem dla różnorodnych filozofii świata. Z wykształcenia psycholog i filolog - koreanista. W sercu programista (gł. na Androida) i gorący entuzjasta technologii, a także praktyk zen i mono no aware. W chwilach spokoju hołduje zdyscyplinowanemu stylowi życia, głęboko wierząc, że wytrwałość, nieustający rozwój osobisty i oddanie się swoim pasjom to mądra droga życia.

Osobiste motto:

"Najpotężniejszą siłą we wszechświecie jest procent składany.- Albert Einstein (prawdopodobnie)

  Mike Soray

   (aka Michał Sobieraj)

Zdjęcie Mike Soray (aka Michał Sobieraj)
Logo Soray Apps - appdev, aplikacja na Androida, apki edukacyjne
Logo Ikigai Manga Dive - strony o Japonii, historii i kulturze japońskiej, mandze i anime
Logo Gain Skill Plus - serii aplikacji na Androida, których celem jest budowanie wiedzy i umiejętności na rózne tematy.

  

   

 

 

未開    ソビエライ

 

 Pasjonat kultury azjatyckiej z głębokim uznaniem dla różnorodnych filozofii świata. Z wykształcenia psycholog i filolog - koreanista. W sercu programista (gł. na Androida) i gorący entuzjasta technologii, a także praktyk zen i mono no aware. W chwilach spokoju hołduje zdyscyplinowanemu stylowi życia, głęboko wierząc, że wytrwałość, nieustający rozwój osobisty i oddanie się swoim pasjom to mądra droga życia.

 

Osobiste motto:

"Najpotężniejszą siłą we wszechświecie jest procent składany.- Albert Einstein (prawdopodobnie)

Mike Soray

(aka Michał Sobieraj)

Zdjęcie Mike Soray (aka Michał Sobieraj)

Napisz do nas...

Przeczytaj więcej

o nas...

Twój e-mail:
Twoja wiadomość:
WYŚLIJ
WYŚLIJ
Twoja wiadomość została wysłana - dzięki!
Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola!

Ciechanów, Polska

dr.imyon@gmail.com

___________________

inari.smart

Chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami czy uwagami o stronie lub apce? Zostaw nam wiadomość, odpowiemy szybko. Zależy nam na poznaniu Twojej perspektywy!