Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.
2025/01/29

Rdzenni mieszkańcy Hokkaido Ajnowie – przedsiębiorczy i pomysłowi władcy lodu i fal Morza Ochockiego

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów. - separator tekstu

 

Daleko, na krańcu świata…

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Daleko, na krańcu świata pod północnym biegunem, na surowej, wietrznej plaży wyspy Paramushir, dwóch mężczyzn stało naprzeciw siebie. Był rok 1713, gdy Shatanoi z ludu Ainu, doświadczony kupiec z Iturup, po raz pierwszy spotkał Iwana Kozyriewskiego, rosyjskiego odkrywcę i handlarza. Ainu, odziany w bogato zdobioną szatę z futer i skór, trzymał w dłoniach delikatne pasma jedwabiu i bawełny, sprowadzone aż z Ezo (Hokkaidō). Rosjanin uważnie oglądał te towary, jego ludzie w tym czasie ważyli na dłoniach miękkie futra wydr morskich, lisów i soboli. W powietrzu unosił się zapach palonego drewna i soli, a rzadkie promienie słońca przebijały się przez nisko zawieszone chmury, rzucając złote refleksy na to prowizoryczne miejsce wymiany handlowej. Obaj mężczyźni negocjowali łamanym rosyjskim, wspomaganym gestami i prostymi słowami Nivkh – innym ludem północy, z którym Ainu również prowadzili handel. Nie była to jedynie prosta transakcja – to spotkanie otworzyło Rosjanom drzwi do wiedzy o południowych wyspach Kurylskich i bujnym handlu, który tam kwitł od stuleci. Dzięki informacjom od Shatanoi, Rosjanie poznali geograficzny układ Kurylów i szlaki handlowe, które od dawna spinały Hokkaidō, Kamczatkę i Sachalin w swoisty świat wymiany kulturowej i handlowej. A centralną siłą tego świata handlu dalekiej północy byli właśnie Ainu.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Dla Ajnów morze nie było granicą, lecz arterią życia. Ich łodzie z cedru, lekkie, lecz wytrzymałe, zdolne były do przebycia setek mil po zdradliwych wodach Morza Ochockiego. Pod osłoną mgieł i śnieżnych sztormów, przemierzali szlaki od Hokkaidō po Kamczatkę, nie tylko jako rybacy, ale przede wszystkim jako handlowcy i pośrednicy między wielkimi mocarstwami – Chinami, Japonią i Rosją. Już w XIII wieku Ainu przekraczali wody Sachalinu, gdzie wchodzili w kontakt z Mongołami Kubilaja Chana. W XV wieku zawarli porozumienie z chińską dynastią Ming, dostarczając futra w zamian za jedwab i narzędzia. W XVII wieku przybyli do nich europejscy misjonarze, jak jezuita Girolamo de Angelis, który zdumiewał się ich zdolnościami handlowymi i opisywał Ainu z Yezo (Hokkaidō) jako ludzi niezmiernie pomysłowych i przesiębiorczych, którzy co roku docierali do Matsumae z całymi flotyllami łodzi wypełnionymi łososiem, śledziem, skórzanymi pasami i futrami morskich wydr. Handel nie był jedynie wymianą towarów – był siecią przysiąg, pokrewieństw i umów, które Ainu zawierali zarówno z Kamczadałami na północy, jak i z japońskimi samurajami Matsumae na południu.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Ainu – rdzenni mieszkańcy (obecnie japońskiej) wyspy Hokkaidō – to nie tylko myśliwi i rybacy, ale także doświadczeni handlarze, którzy przez wieki łączyli północne krańce Azji siecią kontaktów i wymiany. Ich odwaga i umiejętność nawiązywania sojuszy sprawiły, że stali się kluczowymi pośrednikami między Japonią, Chinami i Rosją. W dzisiejszym artykule poznamy ich właśnie z tej mniej znanej strony – jako przedsiębiorczych kupców władających ekonomicznie na lodowatych wodach Morza Ochockiego. Zapraszam!

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów. - separator tekstu

 

Historia ludu handlu północnej Azji

 

 

Wczesne początki

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Na dalekiej północy, gdzie lodowaty wiatr smaga ośnieżone brzegi w surowości niemal całorocznej zimy, Ainu od stuleci przecinali niespokojne wody Morza Ochockiego. Nie byli jedynie ludem leśnym, żyjącym w cieniu gór Hokkaidō, jak czasem współczesna popkultura lubi ich malować, lecz odważnym i przedsiębiorczym narodem żeglarzy i handlarzy, którzy rozprzestrzenili się na Sachalin, Wyspy Kurylskie i Kamczatkę, tworząc własną, północną sieć kontaktów i wymiany towarów. Choć dla Japończyków te zimne, północne krańce świata były odległym, niemal legendarnym pustkowiem, dla Ainów stanowiły dobrze znane szlaki, którymi wyruszali obładowani rybami, futrami, drewnem i narzędziami, a wracali z metalowymi ostrzami, jedwabiem i egzotycznymi dobrami.

 

Ślady ich morskiej działalności sięgają co najmniej XIII wieku. Wykopaliska na Sachalinie i Kurylach ujawniły szczątki cedrowych łodzi, kamienne kotwice oraz sieci rybackie wykonane z korzeni i zwierzęcych ścięgien, świadczące o zaawansowanej żegludze. Znalezione na Kurylach wyroby rzemieślnicze pochodzenia chińskiego oraz japońskie ceramiki z epoki Kamakura sugerują, że Ainu w tym czasie byli już mistrzami w dalekosiężnym handlu, a ich osady na południowym Sachalinie i Wyspach Kurylskich stanowiły ważne punkty wymiany. Archeolodzy odnaleźli także ślady kontaktów z ludami Nivkh i Evenków, które zamieszkiwały kontynentalne wybrzeże Azji – niektóre z tych relacji miały charakter handlowy, inne militarno-ekspansyjny.Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.

 

Nie byli tylko cichymi podróżnikami; ich ekspansja oznaczała również przesunięcie granic osadnictwa i starcia z innymi ludami Północy. W XIII wieku Ainu zaczęli dominować na południowym Sachalinie, stopniowo wypierając Nivkh – rdzennych mieszkańców tej wyspy. Zmuszeni do odwrotu, Nivkh osiedlili się dalej na północ, na obszarach bliższych ujściu Amuru. To właśnie wtedy Ainu zwrócili uwagę Mongołów Kubilaja Chana, który, spoglądając z Pekinu na dalekie północne ziemie, dostrzegł w nich nie tylko dzikich wojowników, ale również potencjalnych wasali.

(więcej o Ainach, a także o pionierskich badaniach Polaka Bronisława Piłsudskiego dowiesz się w naszym artykule tu: Polacy pionierami w badaniach nad ludem Ainu na Hokkaido)

 

 

Ainu a Mongołowie – wiek XIII

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Zimą 1264 roku, gdy śnieżne wichry przetaczały się przez lodowate wody Ciesniny Tatarskiej, mongolskie oddziały wyruszyły na Sachalin, by podporządkować Ainu. Cesarz Kubilaj Chan, zdobywca Chin i wnuk Czyngis-chana, postanowił wcielić tę północną ziemię do swojego imperium (o jego próbach podbicia Japonii przeczytasz tu: Kamikaze – dwa boskie tajfuny życia, jeden ponury wiatr śmierci). Jego armie, które już ujarzmiły Nivkh i Jurchenów, spotkały się jednak z niespodziewanym oporem. Ainu, których Mongołowie nazywali Kugi, nie byli łatwym przeciwnikiem. Znani ze swoich długich włosów, tatuaży i futrzanych płaszczy, walczyli w stylu, który dla mongolskich generałów był obcy – atakowali nagle, rozpraszali się w gęstych lasach Sachalinu, by po chwili uderzyć ponownie, toporami rozcinając skórzane pancerze wrogów.

 

Mongolska kronika Yuan shi odnotowuje, że aby ujarzmić Ainu, Kubilaj Chan musiał wysłać kilka kolejnych ekspedycji – pierwsze wyprawy w latach 1272–1273 nie były w stanie nawet przedostać się na wyspę. Dopiero po kolejnych kampaniach, w latach 1284–1286, Mongołowie zdołali pokonać Ainu, ale nawet wtedy ich zwycięstwo było niepełne. Lud Północy nie złożył broni – jeszcze w 1296, 1297 i 1305 roku Ainu wyprawiali się na kontynent, atakując mongolskie posterunki nad Amurem. Ostatecznie, dopiero w 1308 roku zgodzili się płacić trybut – lecz nie w złocie czy srebrze, lecz w futrach i skórach, które wówczas były jednym z cenniejszych surowców w Azji.

 

Te starcia z Mongołami ujawniło dwie kluczowe cechy Ainów – ich nieugiętość w walce oraz znaczenie ich handlu futrem. Choć militarnie nie mogli równać się z jedną z najpotężniejszych armii świata, ich zdolność do przetrwania i prowadzenia handlu sprawiła, że nawet imperium mongolskie wolało ich sobie zjednać, zamiast próbować całkowicie podporządkować.

 

 

Ainu w relacjach z Chinami (XV wiek)

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Gdy w XIV wieku dynastia Ming wypchnęła Mongołów z Chin, Ainowie szybko nawiązali kontakt z nowymi władcami. W 1411 roku cesarz Yongle wysłał ekspedycję na północ, by ustanowić garnizon w Nurgan, niedaleko ujścia Amuru. To tam, w cieniu buddyjskiej świątyni Yongningsi, doszło do jednego z pierwszych udokumentowanych spotkań między Ainami a dynastią Ming. Na cesarskim steli wykuto informację, że do Nurgan przybyły poselstwa z Kui – chińska nazwa dla Ainów. Przyjęli oni dary w postaci jedwabnych szat, narzędzi i żywności.

 

Odkrycia archeologiczne w okolicach dawnego Nurgan potwierdzają te kontakty – znaleziono tam fragmenty chińskich monet z XV wieku, elementy buddyjskich rzeźb oraz ceramiczne naczynia. Dla Ainów handel z Chinami oznaczał możliwość zdobycia nowych, cennych towarów, ale także wzmocnienie swojej pozycji jako kluczowego pośrednika na północy. Jedwab, który docierał na Sachalin, wędrował dalej na Wyspy Kurylskie, gdzie w XVII wieku stanie się jednym z głównych towarów wymiany z Rosjanami i Japończykami.

 

To, co zaczęło się jako podporządkowanie Mongołom, a później kontakt z cesarskimi wysłannikami Ming, z biegiem wieków ukształtowało Ainów jako nie tylko niezależnych wojowników, ale i strategicznych handlowców. Ich futra pokrywały chińskie rynki, ich łodzie przynosiły jedwab do Matsumae, a ich świat rozciągał się od japońskich portów po lodowate wybrzeża Kamczatki. Tam, gdzie dla innych był kraniec świata – dla Ainów było centrum kupieckich wypraw.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów. - separator tekstu

 

Życie Ainów w XVII wieku

 

 

Relacje z Europejczykami

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Na dalekiej północy, gdzie zimowe wichry wyły nad zamarzniętymi brzegami Morza Ochockiego, a mgły unosiły się nad surowymi klifami Kurylów, europejscy podróżnicy po raz pierwszy zetknęli się z Ainami – ludem, który od stuleci żeglował po tych lodowatych wodach. Byli to ludzie tajemniczy dla obcych – długowłosi, odziani w futra, ich ciała zdobiły tatuaże, a obrzędy wypełniały modlitwy do duchów zwierząt i przodków. To właśnie w XVII wieku Ainu stanęli twarzą w twarz z Europejczykami, którzy w swoich raportach przekazali światu pierwsze szczegółowe opisy tego niezwykłego ludu.

 

Pierwszym, który pozostawił pisemne świadectwa o Ainach, był jezuita Girolamo de Angelis, włoski misjonarz, który w 1618 roku dotarł do zamieszkanego przez Ainu Matsumae – japońskiej placówki handlowej na południowym krańcu Hokkaidō (wówczas znanego jako Yezo). W swoich raportach do przełożonych opisywał Ainów jako ludzi niezwykle zręcznych w handlu i żyjących w harmonii z surową naturą. Pisał, że każdego roku przybywali do Matsumae na setkach łodzi, wypełnionych po brzegi łososiem, śledziem, suszonymi rybami oraz skórami futrzastych zwierząt – lisów, wydr morskich i soboli. Wśród towarów, którymi handlowali, znajdowały się także cenne pasy skórzane oraz niezwykle pożądane w Japonii orle pióra. Ainu przywozili te dobra z północnych wysp i wybrzeży Kamczatki, a w zamian nabywali od Japończyków sztućce, ceramikę, broń, a przede wszystkim jedwab i bawełniane tkaniny, których nie mogli zdobyć w swoich ojczystych stronach.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Kolejnym Europejczykiem, który opisał Ainów, był Diogo Carvalho, portugalski jezuita, który w 1620 i 1622 roku odwiedził Matsumae i zebrał informacje o Ainach podróżujących z północy. Z jego relacji wynika, że niektóre wyprawy Ainów trwały ponad 60 dni, zanim dotarli na południe, co świadczyło o ogromnym zasięgu ich sieci handlowej. Zwracał również uwagę na ich znajomość języków obcych – niektórzy z nich potrafili komunikować się po japońsku, inni znali podstawy języka ludu Nivkh oraz Kamczadałów z Kamczatki. Carvalho opisał także egzotyczne towary, które Ainu sprowadzali do Japonii – żywe sokoły oraz orły, które były cenione wśród japońskiej arystokracji jako ptaki łowcze.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Europejczycy zwracali uwagę na niezwykły wygląd Ainów. Opisywali ich jako ludzi krzepkich, z gęstymi brodami i długimi włosami sięgającymi ramion, co odróżniało ich zarówno od Japończyków, jak i rdzennych ludów Syberii. De Angelis zauważył, że nosili bogato zdobione szaty z futer i wzorzyste pasy, a także charakterystyczne tatuaże na rękach i twarzach, które pełniły funkcję rytualną i miały chronić ich przed złymi duchami. Ainu budzili w Europejczykach mieszankę fascynacji i zdziwienia – byli ludem północy, ale nie przypominali ani Sybiraków, ani Eskimosów; byli świetnymi żeglarzami, ale ich kultura była zupełnie inna, niż to, do czego europejscy podróżnicy zdążyli się przyzwyczaić w północnej Azji.

 

 

Rosyjskie ekspansje a kontakty z Ainami

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Podczas gdy Ainu prowadzili handel z Japończykami na południu, na północy pojawiło się nowe zagrożenie – Rosjanie. Pod koniec XVII wieku carskie imperium, nieustannie poszerzające swoje granice na wschód, skierowało swoją uwagę na Kamczatkę i Wyspy Kurylskie. W 1697 roku rosyjski odkrywca Władimir Atlasow, znany jako „rosyjski Kolumb Syberii”, dotarł do Kamczatki i po raz pierwszy zetknął się z jej rdzennymi mieszkańcami – Kamczadałami oraz ludem, który w swoim raporcie nazwał „Kurilami”. Późniejsze badania wykazały, że byli to Ainu, których osady znajdowały się na południowych krańcach Kamczatki.

 

Atlasow szybko dostrzegł, że Kurylskie wyspy i ich mieszkańcy posiadali cenne towary, zwłaszcza futra wydr morskich i soboli, które na rosyjskich rynkach były warte fortunę. Wspomniał także, że Ainu regularnie przybywali na Kamczatkę łodziami z południa, co sugerowało istnienie rozbudowanej sieci handlowej, łączącej Kamczatkę z Ezo (Hokkaidō). Rosjanie, widząc w tym potencjał dla własnej ekspansji, postanowili zbadać te tereny dokładniej.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.W 1711 roku Rosja wysłała ekspedycję pod dowództwem Iwana Kozyrewskiego, która dotarła do wyspy Shumshu, a w 1713 roku do Paramushir, gdzie natknęła się na Ainów. To właśnie tam Kozyrewski spotkał Shatanoi – kupca z Iturup, który opowiedział mu o handlowych szlakach Ainów. Shatanoi zdradził Rosjanom kluczowe informacje o południowych wyspach Kurylskich, ich mieszkańcach oraz kierunkach handlowych, które łączyły Hokkaidō z Kamczatką i Sachalinem. Dzięki tym informacjom Kozyrewski sporządził pierwsze dokładne mapy archipelagu i przesłał raport do rosyjskich władz w Jakucku.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Z relacji Shatanoi łatwo można było wywnioskować, że Ainu nie byli jedynie biernymi mieszkańcami tych wysp, lecz aktywnymi pośrednikami w wymianie handlowej między Japończykami, Kamczadałami i Nivkhami. Przemieszczali się z Iturup na Kunashir, gdzie nabywali jedwab i bawełnę, które następnie sprzedawali na Kamczatce w zamian za futra i orle pióra. Istniał także centralny punkt wymiany na Shiashkotan, gdzie spotykali się kupcy z północy i południa, wymieniając się towarami w systemie, który przypominał dalekowschodnie targi.

 

Informacje zdobyte od Shatanoi otworzyły Rosjanom drogę do dalszej ekspansji. W kolejnych dekadach zaczęli budować swoje wpływy na Kurylach, stopniowo podważając dominację Ainów w regionie.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów. - separator tekstu

 

Ajnowie – przedsiębiorcy

 

 

Kartografia i eksploracja regionu

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Dalekie, skute lodem wody Morza Ochockiego przez wieki pozostawały tajemnicą dla większości cywilizacji. Podczas gdy Japonia, Chiny i Rosja skupiały się na ekspansji swoich terytoriów na południu i zachodzie, północne wyspy i wybrzeża były domeną Ainów. To oni znali ukryte przejścia między wyspami, zdradliwe mielizny i śmiertelne prądy, które mogły pochłonąć nieostrożnych podróżników. Jednak w XVII wieku ich świat powoli zaczęli odkrywać i mapować obcy – najpierw Japończycy, potem Rosjanie.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.W 1644 roku księstwo Matsumae, jako pierwsze w Japonii, sporządziło mapę Shohō Onkoku Ezu, w której po raz pierwszy zaznaczono Kunashir, Iturup i inne północne wyspy. Japończycy wciąż niewiele wiedzieli o Kurylach, traktując je jako odległe ziemie „barbarzyńskich Yezojin” – Ainów. Ich wiedza pochodziła głównie z relacji samych Ainów, którzy regularnie przybywali do Matsumae, by handlować. Nie było jednak mowy o żadnych ekspedycjach, a jedynie o domysłach na podstawie opowieści kupców północy.

 

Dopiero Rosjanie podjęli próbę systematycznego poznania tych ziem. Iwan Kozyrewski, którego już poznaliśmy, zauważył, że Ainu byli kluczowymi przewodnikami w eksploracji regionu – to oni znali najlepsze szlaki morskie, nieoczywiste przesmyki między wyspami oraz miejsca nadające się do zakładania obozów i przyczółków. Bez ich wiedzy przygotowania do ekspansji Rosji w tym rejonie mogłaby potrwać dziesiątki lat, zamiast dwa.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów. - separator tekstu

 

Między młotem a kowadłem

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Ainu, przez stulecia żyjący w niezależnych klanach, stopniowo zaczęli odczuwać ciężar polityki wielkich mocarstw. Japonia, która przez długi czas traktowała Ainów jako dzikich outsiderów, z biegiem XVII wieku zaczęła coraz bardziej wpływać na ich handel i życie. Księstwo Matsumae, posiadające monopol na kontakty z Ainami, stopniowo narzucało im swoją dominację.

 

Od połowy XVII wieku Ainowie z południowego Hokkaidō, Kunashiru i Iturupu zaczęli podlegać opodatkowaniu – Matsumae wymagało od nich regularnych dostaw futer, ryb i morskich skarbów. Był to pierwszy krok ku podporządkowaniu ich japońskiej administracji. Japonia jednak nie interweniowała zbrojnie, w przeciwieństwie do Rosjan, którzy w XVIII wieku zaczęli stosować bardziej agresywną politykę wobec Ainów.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów.Rosyjscy osadnicy, kierowani chęcią zysku, coraz częściej wypierali Ainów z ich ziem, zwłaszcza na Kamczatce i północnych Kurylach. W 1777 roku ekspedycja Iwana Antipina i Dmitrija Szabalina doprowadziła do tego, że ponad 1500 Ainów z Iturupu i Kunashiru zostało formalnie podporządkowanych rosyjskiej władzy. Ainowie, przyzwyczajeni do wolności, traktowali to jako pogwałcenie ich tradycyjnego stylu życia.

 

Pod koniec XVIII wieku sytuacja Ainów uległa dramatycznemu pogorszeniu – z jednej strony Japończycy coraz silniej kontrolowali południowe wyspy, z drugiej Rosjanie narzucali swoje zwierzchnictwo na północy. Ci, którzy dotychczas kontrolowali handel, nagle znaleźli się między dwoma potęgami, które rywalizowały o ich ziemie i zasoby.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów. - separator tekstu

 

Międzynarodowa kłótnia o ziemie Ainów

 

W XVIII wieku Morze Ochockie stało się areną rywalizacji międzynarodowej. Choć największy wpływ miały Japonia i Rosja, inne potęgi europejskie zaczęły wykazywać zainteresowanie tymi zimnymi, odległymi terenami. Holendrzy, Francuzi i Brytyjczycy, podobnie jak Rosjanie, dostrzegli strategiczne znaczenie Wysp Kurylskich i próbując zbadać ten rejon, natknęli się na Ainów.

 

W 1643 roku holenderski nawigator Martin Gerritsz de Vries był pierwszym Europejczykiem, który dotarł do wysp Iturup i Kunashir. Nie przypisał ich jednak żadnemu europejskiemu państwu i nie podjął prób kolonizacji, pozostawiając region nietkniętym.

 

Znacznie poważniejsze ekspedycje podjęli w XVIII wieku Francuzi i Brytyjczycy. W 1787 roku francuski żeglarz Jean-François de Galaup, hrabia de La Pérouse, badał rejon Kurylów, choć nie nawiązał kontaktu z Ainami. Jednak raporty jego wyprawy wskazywały, że zamieszkujące te ziemie ludy prowadziły aktywną wymianę handlową z różnymi stronami Azji.

 

Brytyjczycy posunęli się dalej. W 1794 roku William Robert Broughton, brytyjski oficer marynarki, badał wyspy i zastanawiał się nad możliwością ich kolonizacji. Jego ekspedycja wykazała, że Kuryle mogą stać się kluczowym punktem kontrolnym dla handlu w północnej Azji, co natychmiast wzbudziło niepokój Rosjan.

 

Dla Ainów ekspedycje europejskich mocarstw mogły wydawać się czymś odległym, ale w rzeczywistości miały dalekosiężne konsekwencje. W miarę jak coraz więcej krajów interesowało się Kurylami, rosła również presja na Ainów – czy mieli stać się poddanymi Japonii, Rosji, czy może którejś europejskiej potęgi?

 

W XVIII wieku Ainu znaleźli się w samym sercu geopolitycznej rywalizacji. To, co przez wieki było ich własnym światem – lodowatym, ale wolnym, gdzie to oni dyktowali warunki handlu – zaczęło się drastycznie kurczyć. Kartografowie nanosili na mapy ich ziemie, osadnicy budowali nowe posterunki, a statki mocarstw europejskich i azjatyckich coraz częściej pojawiały się na horyzoncie.

 

Nie byli już jedynymi panami północnych szlaków Morza Ochockiego –ich ślady pozostały, zapisane w dawnych mapach i na wpół legendarnych relacjach podróżników, którzy z podziwem opisywali ten tajemniczy lud, przez wieki władający królestwem lodu i fal.

 

Esej o mieszkańcach Hokkaido (Ezo) - Ainu. Ajnowie, jako przedsiębiorcy i kupcy na Morzu Ochockim. Historia Ajnów. - separator tekstu

Zobacz >>

"Silne kobiety Japonii" - zobacz książkę autora strony

  1. pl
  2. en

  

    未開    ソビエライ

 

 Pasjonat kultury azjatyckiej z głębokim uznaniem dla różnorodnych filozofii świata. Z wykształcenia psycholog i filolog - koreanista. W sercu programista (gł. na Androida) i gorący entuzjasta technologii, a także praktyk zen i mono no aware. W chwilach spokoju hołduje zdyscyplinowanemu stylowi życia, głęboko wierząc, że wytrwałość, nieustający rozwój osobisty i oddanie się swoim pasjom to mądra droga życia.  Autor książki "Silne kobiety Japonii" (>>zobacz)

Osobiste motto:

"Najpotężniejszą siłą we wszechświecie jest procent składany.- Albert Einstein (prawdopodobnie)

  Mike Soray

   (aka Michał Sobieraj)

Zdjęcie Mike Soray (aka Michał Sobieraj)
Logo Soray Apps - appdev, aplikacja na Androida, apki edukacyjne
Logo Ikigai Manga Dive - strony o Japonii, historii i kulturze japońskiej, mandze i anime
Logo Gain Skill Plus - serii aplikacji na Androida, których celem jest budowanie wiedzy i umiejętności na rózne tematy.

  

   

 

 

未開    ソビエライ

 

 Pasjonat kultury azjatyckiej z głębokim uznaniem dla różnorodnych filozofii świata. Z wykształcenia psycholog i filolog - koreanista. W sercu programista (gł. na Androida) i gorący entuzjasta technologii, a także praktyk zen i mono no aware. W chwilach spokoju hołduje zdyscyplinowanemu stylowi życia, głęboko wierząc, że wytrwałość, nieustający rozwój osobisty i oddanie się swoim pasjom to mądra droga życia. Autor książki "Silne kobiety Japonii" (>>zobacz)

 

Osobiste motto:

"Najpotężniejszą siłą we wszechświecie jest procent składany.- Albert Einstein (prawdopodobnie)

Mike Soray

(aka Michał Sobieraj)

Zdjęcie Mike Soray (aka Michał Sobieraj)

Napisz do nas...

Przeczytaj więcej

o nas...

Twój e-mail:
Twoja wiadomość:
WYŚLIJ
WYŚLIJ
Twoja wiadomość została wysłana - dzięki!
Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola!

Ciechanów, Polska

dr.imyon@gmail.com

___________________

inari.smart

Chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami czy uwagami o stronie lub apce? Zostaw nam wiadomość, odpowiemy szybko. Zależy nam na poznaniu Twojej perspektywy!