Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.
2024/01/03

Bitwa na śnieżki na poważnie, czyli japoński sport zespołowy Yukigassen

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Z mroźnych krajobrazów dalekiej wyspy Hokkaido

Zapomnij o spokojnych zimowych spacerach i ciepłym kakao przy kominku. W Japonii, na zimowej scenie sportowej, mamy coś znacznie bardziej ekscytującego: Yukigassen. To nazwa, która przyprawia o dreszcze każdego, kto choć raz poczuł przypływ adrenaliny podczas tej śnieżnej bitwy. Yukigassen, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "bitwę na śnieżki", jest znacznie więcej niż tylko dziecięcą zabawą. To pełnoprawny sport, w którym strategia, zręczność i szybkość decyzji są kluczem do zwycięstwa.

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Hokkaido, najbardziej na północ wysunięta i druga pod względem wielkości wyspa Japonii, jest miejscem, gdzie Yukigassen wykiełkowało i rozkwitło. Ta kraina zimowego czaru, znana z malowniczych krajobrazów i surowego klimatu, przez wieki kształtowała wytrzymałość i spryt swoich mieszkańców, zepchniętych na całkowity margines życia Japonii przez wieki (w zasadzie Hokkaido nie było uważane za część Japonii, a mieszkańcy tej wyspy – Ainu, za obywateli Japonii). Nie dziwi więc, że to właśnie tu, w tej śnieżnej oazie, narodziła się idea przekształcenia zwyczajnej zabawy w śnieżki w zorganizowany, rywalizacyjny sport.

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Rozwojowi Yukigassen na Hokkaido sprzyjała nie tylko obfita śnieżna pokrywa, ale też duch innowacji i wspólnoty, który jest tak charakterystyczny dla tej części Japonii. Mieszkańcy wyspy, szukając sposobów na ożywienie turystyki w długich zimowych miesiącach, wpadli na pomysł zorganizowania zawodów w rzucaniu śnieżkami. Co zaczęło się jako lokalny eksperyment, szybko przekształciło się w międzynarodowy fenomen, przyciągając uczestników i widzów z całego świata.

 

 

Co znaczy Yukigassen (雪合戦)

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Termin "Yukigassen" to słowo składające się z dwóch kanji, "yuki" (雪) i "gassen" (合戦), nazwa dosłownie oznacza "bitwę na śnieżki". Kanji "yuki" oznacza "śnieg". Drugie kanji, "gassen", oznacza "bitwę" lub "walkę" – dodaje to element rywalizacji i strategii, przekształcając niewinną zabawę w śnieżki w zawody wymagające taktyki i umiejętności.

 

Zabawa polegająca na rzucaniu siebie nawzajem kulami śniegu w regionie tak mroźnym to norma, rzucanie śnieżkami od dawna było popularną formą rozrywki i przyjaznej konkurencji. Yukigassen jednak, ewoluując poza ramy prostej zabawy, przekształcił się w sport. Sport, który, jak inne konkurencje tego typu, wymaga treningu, strategii i elastycznej taktyki. Odzwierciedla to trochę ducha Japończyków, który, gdyby się dało (ale się nie da) zmieścić w jednym prostym zdaniu, pewnie byłoby to coś w stylu: „Cokolwiek robisz, dąż do perfekcji i poświęć się temu całkowicie".

 

 

 

Historia Yukigassen

 

Skromny początek: Na wsi w Sobetsu

Zacznijmy od Sobetsu, maleńkiej japońskiej miejscowości na Hokkaido, gdzie śnieg nie jest tylko ozdobą zimy, ale także codziennym towarzyszem. To właśnie tutaj, w latach 80., grupa młodych ludzi z różnych sektorów - od rolnictwa po turystykę - zaczęła zastanawiać się, jak ożywić swoje miasto w mroźne miesiące. Inspiracją stało się coś, co dla wielu z nas jest tylko dziecięcą zabawą: rzucanie śnieżkami.

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.

W 1987 roku zrodził się pomysł, który wkrótce miał stać się czymś więcej niż tylko lokalnym wydarzeniem. Chodziło o zorganizowanie turnieju rzucania śnieżkami - ale nie takiego zwyczajnego, a takiego z prawdziwymi zasadami, strategią i... kaskami. Tak, dobrze przeczytaliście. Kaski wkrótce miały stać się nieodłącznym elementem tej niebezpiecznego sportu.

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Śnieżki na poważnie: pierwsze zasady i sprzęt

Pierwszy oficjalny turniej Yukigassen odbył się w 1989 roku, zaledwie dwa lata po tym, jak pomysł został zasiany. A żeby było jeszcze bardziej oficjalnie, do śnieżnych bitew wprowadzono specjalne, oficjalne wyposażenie ochronne i... maszynę do robienia śnieżek! Poważnie – urządzenie to potrafiło wyprodukować śnieżki idealne pod względem wielkości i kształtu, co było ważne, by zachować równość szans między drużynami.

 

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Zaskakująca ewolucja: Z pola w Sobetsu na międzynarodowe rozgrywki

Co zaczęło się jako lokalna inicjatywa, szybko zyskało rozgłos. 1987 – pomysł na zabawę, 1989 pierwsze oficjalne zawody w odległej miejscowości na północy. W 1991 roku odbył się pierwszy turniej w kategorii kobiet, a już rok później Yukigassen przekroczył granice Japonii, lądując w... Australii! 1995 –organizacja Yukigassen poza Japonią (Finlandia). I dalej poszło szybko – oficjalna organizacja w Norwegii, Szwecji, Rosji, Armenii, Kanadzie i USA.

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Ale wróćmy na chwilę do Sobetsu. Mieszkańcy tej zimowej krainy mogą czuć się dumnie, bo to właśnie ich inwencja twórcza przyczyniła się do rozwoju czegoś, co przekształciło zwykłe śnieżki w sport wymagający zarówno fizycznej zręczności, jak i strategicznego myślenia. Kto by pomyślał, że zabawa, w którą bawiliśmy się jako dzieci, może być uprawiane tak na poważnie?

 

 

 

 

Yukigassen Dziś

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Yukigassen, od swoich skromnych początków w Sobetsu na Hokkaido, przekształciło się w znaczący sport o globalnym zasięgu. Dziś nie jest to już tylko zabawa, ale poważna rywalizacja z klarownymi zasadami, wymagająca strategicznego myślenia i szybkości działania. Co roku, ta niewielka miejscowość, położona w sercu zimowego raju Japonii, staje się centrum światowej uwagi miłośników Yukigassen. Choć konkretnych liczb brakuje, wiadomo, że Sobetsu przyciąga tysiące entuzjastów i zawodników z różnych stron świata, w tym z miejsc tak odległych jak Skandynawia czy Ameryka Północna. Przez tydzień każdej zimy, miasto tętni życiem, a hotele i restauracje przeżywają oblężenie.

 

W Yukigassen każdy ruch ma znaczenie - od precyzyjnie rzuconego śnieżka po strategicznie zaplanowany manewr. To fascynujące, jak prosta zabawa dziecięca przekształciła się w dyscyplinę sportową, która teraz łączy ludzi z całego świata w duchu rywalizacji i radości z gry.

 

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Pierwszy Turniej: Narodziny Yukigassen w Sobetsu

Pierwszy oficjalny turniej Yukigassen, który odbył się w lutym 1989 roku w Sobetsu na wyspie Hokkaido, zapoczątkował nową erę w świecie sportów zimowych. Choć nikt nie przewidywał, jak wielką popularność zyska ta dyscyplina, już od samego początku było widać, że Yukigassen to coś więcej niż zwykła gra. To wydarzenie, rozgrywane w malowniczym otoczeniu u podnóża wulkanu Showa-Shinzan, przyciągnęło entuzjastów sportów zimowych z całego regionu, którzy chcieli doświadczyć czegoś nowego i ekscytującego.

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Śmiech, duch zdrowej rywalizacji i niezapomniane emocje szybko stały się znakiem rozpoznawczym turnieju. Wśród uczestników znaleźli się zarówno lokalni mieszkańcy, jak i turyści, którzy po raz pierwszy mieli okazję doświadczyć magii japońskiej zimy. Szczególnie pamiętna okazała się grupa turystów z Azji Południowo-Wschodniej, którzy po raz pierwszy mieli styczność ze śniegiem i okazywali to z rozbrajającą radością, co dodatkowo podgrzewało atmosferę wydarzenia.

 

Mimo że transmisja telewizyjna tego pierwszego turnieju nie była tak rozpowszechniona jak w późniejszych latach, szybko zyskał on uwagę mediów lokalnych i stał się ważnym wydarzeniem w kalendarzu sportowym Hokkaido. Pierwszy turniej Yukigassen w Sobetsu zapoczątkował tradycję, która wkrótce miała rozprzestrzenić się na całą Japonię i świat, przekształcając lokalną zabawę w śnieżki w międzynarodowy fenomen sportowy.

 

 

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Zasady gry

 

Yukigassen to sport drużynowy, gdzie dwie drużyny po siedem graczy rywalizują na specjalnie przygotowanym boisku. Głównym celem gry jest trafienie przeciwnika śnieżką lub zdobycie flagi drużyny przeciwnej. Każda drużyna otrzymuje 90 śnieżek na jedną rundę, które są produkowane przed meczem przy użyciu specjalnych maszyn, zapewniających równość i standard rozmiaru śnieżek.

 

 

Skład zespołu i rotacja

Każda drużyna składa się z 9 graczy, w tym 7 aktywnych i 2 rezerwowych. W europejskich interpretacjach istnieje wymóg, by w każdej drużynie na boisku znajdowały się co najmniej 3 kobiety. Drużyny mogą zmieniać zawodników między rundami, ale nie w trakcie trwającej rundy.

 

 

Format gry i wygrana

Mecz składa się z trzech rund, każda trwająca 3 minuty. Drużyna, która wygra dwie z trzech rund, wygrywa cały mecz. Rundę można wygrać na kilka sposobów: poprzez trafienie wszystkich graczy przeciwnej drużyny, zdobycie flagi przeciwnika lub posiadanie większej liczby graczy na boisku, gdy czas się skończy.

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.

Boisko

Boisko do Yukigassen ma wymiary 36 na 10 metrów i jest podzielone na dwie równorzędne części. Na każdej połowie znajdują się schrony, za którymi gracze mogą się ukrywać i planować swoje ruchy. W centralnej części boiska umieszczona jest flaga każdej drużyny, którą przeciwnicy starają się zdobyć.

 

 

Eliminacja zawodników
Jeśli zawodnik zostanie trafiony śnieżką podczas gry w Yukigassen, jest on automatycznie uznany za "wyeliminowanego" z bieżącej rundy. Zgodnie z oficjalnymi zasadami Yukigassen, nie ma znaczenia, w którą część ciała zawodnik zostaje trafiony - trafienie w dowolnym miejscu ciała skutkuje wyeliminowaniem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy śnieżka trafia w broń (czyli inną śnieżkę) trzymaną przez gracza. W takim przypadku gracz pozostaje w grze. Po wyeliminowaniu, zawodnik musi opuścić pole gry i czekać na zakończenie rundy. W następnej rundzie wszyscy wracają (każda runda zaczyna się w pełnym składzie 7 osób).

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Wyposażenie zawodników

Bezpieczeństwo jest kluczowe w Yukigassen, dlatego każdy gracz musi nosić kask z osłoną twarzy. Dozwolone są tylko oficjalne śnieżki wyprodukowane przez organizatorów, co zapewnia bezpieczeństwo i fair play. Gracze mogą nosić dowolne ubrania, ale zazwyczaj wybierają stroje sportowe dostosowane do zimowych warunków.

 

 

Duch gry i fair play

Yukigassen to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również gra zasad oparta na duchu fair play i szacunku do przeciwnika. Choć emocje na boisku mogą sięgać zenitu, ważne jest, aby pamiętać o podstawowym celu gry: zabawie i promowaniu zdrowej rywalizacji. Zawodnicy i drużyny, które wyróżniają się zarówno umiejętnościami, jak i postawą, często są nagradzane specjalnymi wyróżnieniami na turniejach.

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.

 

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Współczesna scena sportu bitwy na śnieżki

Yukigassen, od swoich skromnych początków w Sobetsu, rozwinął się w globalny fenomen, z turniejami odbywającymi się na całym świecie. Najważniejszym wydarzeniem jest coroczny Showa-Shinzan International Yukigassen w Japonii, który przyciąga najlepsze drużyny z całego świata. Inne ważne zawody obejmują Mistrzostwa Europy w Kemijärvi, Finlandia, oraz liczne turnieje w Norwegii, Szwecji, Kanadzie i Australii.

 

Mistrzowie i dominujące drużyny

Aktualna scena Yukigassen charakteryzuje się silną konkurencją, z drużynami z Japonii, Skandynawii i Kanady często dominującymi na międzynarodowych turniejach. Japońskie drużyny, dzięki swojemu doświadczeniu i tradycji w tej dyscyplinie, często zajmują czołowe miejsca, ale w ostatnich latach drużyny z innych krajów, takich jak Finlandia czy Kanada, pokazały znaczny wzrost umiejętności i strategii.

 

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Regionalne różnice w poziomie gry

Poziom gry w Yukigassen różni się w zależności od regionu. W Japonii, gdzie sport ten ma najdłuższą historię, poziom jest wyjątkowo wysoki, z drużynami wykazującymi znakomitą precyzję i taktykę. W Europie, szczególnie w Skandynawii, sport ten rozwija się dynamicznie, z coraz lepszymi wynikami na międzynarodowych zawodach. W Kanadzie i USA, Yukigassen jest stosunkowo nowy, ale szybko zyskuje na popularności, z drużynami coraz lepiej radzącymi sobie w międzynarodowych rywalizacjach.

 

 

Przykład współczesnych taktyk gry w wojnę na śnieżki

 

  1. Atak szybkim ogniem: Jedna z popularnych strategii to agresywny atak, gdzie gracze szybko i w sposób ciągły rzucają śnieżki w kierunku przeciwników, starając się ich zaskoczyć i szybko wyeliminować z gry.

 

  1. Obrona i kontratak: Inna strategia polega na skoncentrowaniu się na obronie i wykorzystaniu momentu, gdy przeciwnik jest rozproszony, do przeprowadzenia kontrataku. Ta taktyka wymaga dobrej koordynacji i komunikacji w drużynie.

 

  1. Podstęp i dywersja: Niektóre drużyny stosują bardziej podstępne strategie, takie jak pozorowane ataki, aby odwrócić uwagę przeciwnika, podczas gdy inna część drużyny wykonuje decydujący ruch.

 

  1. Zajmowanie kluczowych pozycji: Kontrola nad kluczowymi obszarami boiska, takimi jak schrony blisko flagi przeciwnika, może być decydująca. Drużyny często rywalizują o te strategiczne pozycje, aby uzyskać przewagę.

 

 

 

Wojna na śnieżki:  

wiejska zabawa -> profesjonalny sport -> międzynarodowe organizacja 

-> co dalej? (droga na olimpiadę)

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Współczesny świat Yukigassen to coś więcej niż tylko japońska gra w śnieżki - to pełnoprawny sport, który zyskał uznanie i popularność na całym świecie. W Japonii, jego ojczyźnie, Yukigassen jest traktowane z wielkim szacunkiem i pasją, będąc nie tylko formą rekreacji, ale także symbolem narodowej dumy i tradycji. Na arenie międzynarodowej, sport ten zyskał entuzjastów w krajach tak różnorodnych jak Kanada, Finlandia czy Norwegia, gdzie zimowe warunki sprzyjają jego uprawianiu. Coroczne turnieje przyciągają tysiące widzów i zawodników, świadcząc o rosnącej popularności i uznaniu Yukigassen jako sportu.

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.Rozwój Yukigassen nie zatrzymuje się tylko na rozgrywkach i turniejach. Wciąż pojawiają się nowe strategie, techniki gry i innowacje w sprzęcie, co świadczy o dynamicznym i ewoluującym charakterze tego sportu. Szkoły, kluby sportowe i organizacje non-profit w wielu krajach promują Yukigassen jako sposób na aktywność fizyczną, budowanie pracy zespołowej i rozwijanie umiejętności strategicznych. Jego prostota, połączona z głęboką strategią, sprawia, że jest to sport dostępny dla osób w różnym wieku, co dodatkowo przyczynia się do jego rosnącej popularności.

 

Patrząc w przyszłość, Yukigassen ma wszystkie szanse, by stać się jeszcze bardziej rozpoznawalnym na świecie. Rozważane są możliwości włączenia tego sportu do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, co byłoby olbrzymim krokiem w kierunku globalnego uznania Yukigassen jako poważnej dyscypliny sportowej. Taka zmiana mogłaby otworzyć nowe możliwości dla zawodników, trenerów i fanów Yukigassen, jednocześnie promując wartości takie jak międzynarodowa współpraca, zdrowa rywalizacja i szacunek dla sportowej tradycji. Chociaż droga do olimpijskiej sceny może być długa i pełna wyzwań, entuzjazm i pasja społeczności Yukigassen dają nadzieję na jasną i ekscytującą przyszłość dla tego unikalnego sportu.

 

Yukigassen - japoński zimowy sport w bitwę na śnieżki. Historia i kultura Japonii - japońskie zwyczaje i tradycje oraz ich rola w japońskiej mandze, anime i grach video.

 

Zobacz >>

"Silne kobiety Japonii" - zobacz książkę autora strony

  1. pl
  2. en

  

    未開    ソビエライ

 

 Pasjonat kultury azjatyckiej z głębokim uznaniem dla różnorodnych filozofii świata. Z wykształcenia psycholog i filolog - koreanista. W sercu programista (gł. na Androida) i gorący entuzjasta technologii, a także praktyk zen i mono no aware. W chwilach spokoju hołduje zdyscyplinowanemu stylowi życia, głęboko wierząc, że wytrwałość, nieustający rozwój osobisty i oddanie się swoim pasjom to mądra droga życia.  Autor książki "Silne kobiety Japonii" (>>zobacz)

Osobiste motto:

"Najpotężniejszą siłą we wszechświecie jest procent składany.- Albert Einstein (prawdopodobnie)

  Mike Soray

   (aka Michał Sobieraj)

Zdjęcie Mike Soray (aka Michał Sobieraj)
Logo Soray Apps - appdev, aplikacja na Androida, apki edukacyjne
Logo Ikigai Manga Dive - strony o Japonii, historii i kulturze japońskiej, mandze i anime
Logo Gain Skill Plus - serii aplikacji na Androida, których celem jest budowanie wiedzy i umiejętności na rózne tematy.

  

   

 

 

未開    ソビエライ

 

 Pasjonat kultury azjatyckiej z głębokim uznaniem dla różnorodnych filozofii świata. Z wykształcenia psycholog i filolog - koreanista. W sercu programista (gł. na Androida) i gorący entuzjasta technologii, a także praktyk zen i mono no aware. W chwilach spokoju hołduje zdyscyplinowanemu stylowi życia, głęboko wierząc, że wytrwałość, nieustający rozwój osobisty i oddanie się swoim pasjom to mądra droga życia. Autor książki "Silne kobiety Japonii" (>>zobacz)

 

Osobiste motto:

"Najpotężniejszą siłą we wszechświecie jest procent składany.- Albert Einstein (prawdopodobnie)

Mike Soray

(aka Michał Sobieraj)

Zdjęcie Mike Soray (aka Michał Sobieraj)

Napisz do nas...

Przeczytaj więcej

o nas...

Twój e-mail:
Twoja wiadomość:
WYŚLIJ
WYŚLIJ
Twoja wiadomość została wysłana - dzięki!
Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola!

Ciechanów, Polska

dr.imyon@gmail.com

___________________

inari.smart

Chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami czy uwagami o stronie lub apce? Zostaw nam wiadomość, odpowiemy szybko. Zależy nam na poznaniu Twojej perspektywy!